System Kontroli Dostępu

.

System Kontroli Dostępu

Czym jest system kontroli dostępu? Gdzie się go stosuje?

System Kontroli Dostępu (KD) jest niezwykle istotnym narzędziem w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony w różnych obszarach. Pozwala na identyfikację osób oraz kontrolę i zarządzanie dostępem do określonych stref. Dzięki temu, osoby nieuprawnione są wykluczone z zamkniętego obszaru.

Systemy kontroli dostępu wykorzystują różne metody identyfikacji, takie jak breloczki, karty magnetyczne, cechy biometryczne (takie jak odcisk palca lub siatkówka oka) oraz kody numeryczne wpisywane na klawiaturze. Dodatkowo, systemy te rejestrują i umożliwiają odczyt zdarzeń wejścia i wyjścia. Często są one integrowane z systemami sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania lub telewizją dozorową, aby zapewnić kompleksowe zabezpieczenie.

Kontrola dostępu ma wiele korzyści, między innymi ogranicza potrzebę posiadania dużej ilości kluczy, upraszcza i usystematyzowuje poziom dostępu oraz uprawnienia pracowników. Ponadto, systemy KD umożliwiają kontrolę i sterowanie przepływem osób w różnych strefach budynku, co jest niezwykle istotne dla zarządzania bezpieczeństwem.

Głównym celem systemu kontroli dostępu jest zapewnienie ochrony przed dostępem nieupoważnionych osób oraz ochrona pracowników, informacji i mienia firmy. Dlatego też, instalacja KD jest niezbędnym elementem skutecznej strategii bezpieczeństwa.

 

Kto może instalować systemy kontroli dostępu?

Kontrola dostępu jest niezwykle istotnym systemem bezpieczeństwa zarówno dla ochrony mienia, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Aby system ten spełniał swoje zadanie skutecznie, konieczne jest profesjonalne zaprojektowanie, dobór odpowiednich elementów oraz precyzyjne wykonanie instalacji. W związku z tym, ważne jest skorzystanie z usług doświadczonych fachowców.

Firma PW FLORTECH specjalizuje się w wykonaniu i serwisowaniu instalacji kontrola dostępu na terenie całego kraju. Jesteśmy gotowi służyć pomocą, doradzając, projektując i realizując system odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań. Nasi eksperci zapewnią fachowe doradztwo oraz profesjonalną obsługę na każdym etapie.

Obszar naszej działalności obejmuje głównie województwa: wielkopolskie, śląskie, łódzkie, dolnośląskie, lubuskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, opolskie oraz świętokrzyskie. Jesteśmy obecni w wielu miastach, takich jak Poznań, Wrocław, Łódź, Warszawa, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Piła, Zielona Góra, Konin, Kalisz, Kępno, Krotoszyn, Leszno, Częstochowa, Kraków, Opole, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy oraz Dąbrowa Górnicza.

Zapewniamy kompleksowe rozwiązania, które gwarantują wysoką jakość, niezawodność i skuteczność systemu kontrola dostępu. Skontaktuj się z nami już dziś, abyśmy mogli dostosować nasze usługi do Twoich indywidualnych potrzeb i zapewnić Ci kompleksową ochronę z naszym systemem kontroli dostępu.

Czytnik karty dostępu bez klawiatury, Access card reader without a keyboard

Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu są niezwykle przydatne zarówno w zakładach pracy, jak i w budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w jednostkach, które wymagają wyższego poziomu bezpieczeństwa, takich jak placówki finansowe. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, które sprawią, że Twój obiekt będzie dobrze chroniony.

Nasze systemy kontroli dostępu znajdują zastosowanie w różnych typach obiektów, w tym:
• Biurowcach
• Dużych przedsiębiorstwach, włączając hale produkcyjne i magazyny
• Placówkach oświatowych i służbie zdrowia, takich jak szkoły, przedszkola, szpitale itp.
• Bankach
• Budynkach administracji publicznej, zwłaszcza tych związanych z bezpieczeństwem, jak np. policja czy wojsko.

Systemy kontroli dostępu mają na celu poprawę bezpieczeństwa osób, mienia i danych, dlatego ważne jest, aby były one instalowane w sposób zapewniający ich niezawodność. Nasz zespół specjalistów projektuje i wykonuje instalacje zgodnie z określoną specyfikacją techniczną, taką jak norma PN-EN 60839-11-2 „Systemy alarmowe i elektroniczne systemy zabezpieczeń – Część 11-2: Elektroniczne systemy kontroli dostępu – Wytyczne stosowania.”

System kontroli dostępu- standardowe rozwiązania

Standardowe sterowania i funkcje oprogramowania systemu kontroli dostępu (AC lub Access Control) są istotne przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, które spełni potrzeby inwestora. Poniżej przedstawiamy krótki opis tych funkcji:

Podstawowe funkcje sterownicze systemu kontroli dostępu (KD) obejmują:
• Otwieranie i zamykanie drzwi, bram i szlabanów
• Automatyczne otwieranie drzwi w przypadku otrzymania sygnału pożarowego otrzymanego z systemu sygnalizacji pożaru
• Monitorowanie i przekazywanie informacji o alarmach
• Aktywowanie rejestracji wizyjnej (CCTV)
• Włączanie i wyłączanie oświetlenia

Oprogramowanie do kontroli dostępu umożliwia połączenie się z komputerem PC (lokalnie lub zdalnie) za pomocą dedykowanej aplikacji, umożliwiając monitorowanie i zarządzanie systemem kontroli dostępu. Oprogramowanie to oferuje szereg funkcji, takich jak:
• Wizualizacja (monitorowanie) stanu systemu na planie obiektu
• Rejestracja, wyszukiwanie i eksportowanie historii zdarzeń
• Zdalna komunikacja poprzez przeglądarkę internetową
• Automatyczne powiadamianie o zdarzeniach za pośrednictwem e-maila
• Generowanie raportów dotyczących obecności, wejść i niepożądanych zdarzeń
• Integracja z systemami rejestracji czasu pracy oraz innymi systemami (CCTV, SSWiN, BMS)
• Konfigurowanie stref, harmonogramów i uprawnień dla użytkowników

Warto zauważyć, że istnieje szeroki wybór rozwiązań na rynku, dlatego istotne jest uwzględnienie pożądanych funkcjonalności podczas wyboru platformy dostosowanej do indywidualnych potrzeb inwestora. Odpowiednie oprogramowanie i sterowania gwarantują skuteczne i efektywne zarządzanie systemem kontroli dostępu.

Otwierany na kartę dostępu zamek w drzwiach hotelowych, Card access operated lock on hotel doors.

Z czego składa się system kontroli dostępu

System kontroli dostępu (KD) składa się z wielu elementów oraz ich konfiguracji. Oto opis poszczególnych elementów systemu:

Czytnik kontroli dostępu: Jest to urządzenie zbierające, odczytujące i przetwarzające dane, które steruje dostępem do określonej strefy. Czytnik KD może być obsługiwany za pomocą różnych kluczy dostępu, takich jak:

• Karty RFID (zbliżeniowe) i magnetyczne.
• Breloki zbliżeniowe RFID.
• Kod wpisywany ręcznie.
• Cechy biometryczne (czytniki biometryczne: linie papilarne, geometria twarzy, dłonie, tęczówka oka, czytniki dokumentów).

Centrala systemu kontroli dostępu (opcjonalnie): Centrala umożliwia rozszerzenie wielkości i funkcjonalności systemu. Dodatkowe funkcje, które można uzyskać dzięki zastosowaniu centrali, obejmują:

• Zwiększoną liczbę wejść w systemie.
• Sieciowanie central.
• Możliwość obsługi przez Internet.
• Zdalne przesyłanie informacji.
• Zwiększoną pamięć zdarzeń.
• Zaawansowane programowanie i konfigurację (np. ustalanie czasowych praw dostępu i stref, komunikacja z innymi systemami, takimi jak systemy sygnalizacji włamania i napadu, telewizja dozorowa CCTV).
Zasilacz: Do zasilania systemu kontroli dostępu stosuje się zasilacze buforowe z podtrzymaniem bateryjnym o napięciu 12V lub 24V. Zasilacz jedno- lub dwuamperowy zasila zwykle jedno przejście lub maksymalnie kilka. Zasilanie podstawowe powinno być wydzielone, a jego zanik powinien być sygnalizowany. Zasilanie awaryjne powinno zapewnić co najmniej 72 godziny pracy na baterii.

Przycisk wyjścia: Montowane po wewnętrznej stronie przejścia przyciski wyjścia umożliwiają użytkownikom obiektu swobodne opuszczenie strefy chronionej. W razie zagrożenia mogą być używane również awaryjne przyciski wyjścia, które otwierają drzwi poprzez odcięcie zasilania zwory drzwiowej. Przyciski wyjścia przypominają budową przyciski pożarowe.

Kontaktron: Jest to czujnik otwarcia monitorujący stan drzwi za pomocą zamontowanego wewnątrz styku oraz magnesu.

Elektrozaczep: To rodzaj zamka, który otwierany jest przy pomocy prądu. Standardowe elektrozaczepy działają na zasadzie styku normalnie otwartego (NO). Są powszechnie stosowane w systemach kontroli dostępu oraz prostych instalacjach domofonowych. Istnieją również elektrozaczepy rewersyjne, które otwierają się w przypadku zaniku prądu.

Zwora elektromagnetyczna: Jest to rodzaj zamka, który pozostaje zamknięty dzięki działaniu elektromagnesu zamontowanego na ościeżnicy. Elektromagnes przyciąga płytkę zamocowaną na skrzydle drzwi. Działa on na zasadzie normalnie zamkniętej (NC). Zanik napięcia powoduje otwarcie drzwi.

Wprowadzenie powyższych elementów oraz ich właściwa konfiguracja stanowi istotną część systemu kontroli dostępu, umożliwiając skuteczne zarządzanie i monitorowanie dostępu do chronionych obszarów.

Jaka jest cena systemu kontroli dostępu (KD) i od czego zależy?

Przed wyborem systemu kontroli dostępu istotne jest uwzględnienie różnych czynników, takich jak jakość, funkcje i parametry techniczne oferowanych rozwiązań przez różnych producentów. Warto również brać pod uwagę łatwość obsługi, funkcjonalność platformy programowej oraz dostępność serwisu i części zamiennych. Dodatkowo, należy uwzględnić czynniki środowiskowe i budowlane.

Cena instalacji systemu kontroli dostępu obejmuje kilka elementów, takich jak:
• Projekt systemu kontroli dostępu.
• Koszt zakupu urządzeń, okablowania i materiałów montażowych.
• Montaż, programowanie i uruchomienie instalacji.

Należy jednak pamiętać, że koszt wykonania systemu KD jest indywidualny dla każdego klienta i zależy od ich konkretnych potrzeb. Wpływ na cenę instalacji mają czynniki takie jak:

• Liczba wejść (jednostronnych czy dwustronnych).
• Technologia identyfikacji (karty, breloki, kody, biometria).
• Standard montażu.
• Oprogramowanie i sterowanie.
• Możliwości rozbudowy systemu.

Jeśli chcesz poznać konkretną cenę systemu kontroli dostępu dostosowaną do Twoich potrzeb, zalecamy skontaktowanie się z naszą firmą, PW FLORTECH. Nasi specjaliści doradzą Ci odpowiednie rozwiązanie i bezpłatnie wycenią wykonanie systemu dostosowanego do Twoich wymagań.

Jakie okablowanie używane są w systemach kontroli dostępu?

W systemach kontroli dostępu najczęściej stosowane media transmisji danych to:

RS-485: Jest to często wykorzystywane rozwiązanie ze względu na możliwość utworzenia magistrali o długości kilkuset metrów (zwykle do 1000 metrów), do której można podłączyć dużą liczbę urządzeń kontroli dostępu. Pozwala to na oszczędność w okablowaniu.

RS-482: Do transmisji danych najczęściej wykorzystuje się skrętkę kategorii 5e. Jest to popularne rozwiązanie, które zapewnia stabilną i szybką transmisję danych w systemach kontroli dostępu.

Sieć lokalna (Ethernet): Istnieje możliwość transmisji danych systemu kontroli dostępu za pośrednictwem sieci lokalnej (Ethernet). Do tego celu wykorzystuje się skrętkę kategorii 5e lub wyższej, w zależności od kategorii sieci.

Szeregowa pętla prądowa: W przypadku szeregowej pętli prądowej każdy element jest łączony osobno (topologia gwieździsta). Do transmisji danych wykorzystuje się standardowe dwużyłowe kable.

W instalacjach teletechnicznych istnieje kilka sposobów ułożenia kabli, takich jak:
• W listwach.
• Na tynku przy użyciu uchwytów.
• Na tynku w osłonie (np. rura, peszel).
• W korytach (pełnych lub drabinkowych).
• Na linkach stalowych.
• Pod tynkiem w osłonie lub bez niej.
• W kanałach kablowych.

Ważne jest, aby okablowanie było zgodne z odpowiednimi normami. W przypadku systemów związanych z bezpieczeństwem, stara się, aby kable były układane w sposób dyskretny, nie zakłócający pracy, solidny i względnie odporny na sabotaż.

Kabel z końcami VGA I USB, VGA and USB cable with connectors.
Kontrola dostępu z czytnikiem kart i kodem PIN, Access control with card reader and PIN code.

Jak serwisuje się i naprawia systemy kontroli dostępu? Przeglądy.

Konserwacja, naprawa i serwis systemów kontroli dostępu są niezwykle istotne dla zachowania niezawodności instalacji i zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pracy. Prawidłowa eksploatacja, regularna konserwacja i natychmiastowe naprawy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu sprawności systemu. Usuwanie usterek na bieżąco może być krytyczne w sytuacjach zagrożenia lub konieczności odtworzenia sekwencji zdarzeń.

Przykładowe czynności konserwacyjne, które podlegają systemom kontroli dostępu, obejmują:

• Kontrola (testowanie) pracy systemu w warunkach normalnych, sabotażu, braku zasilania i alarmu.
• Testy łączności między nadzorowanymi przejściami a stanowiskiem operatora.
• Sprawdzenie poprawności przesyłu informacji i stabilności połączeń kablowych.
• Testowanie działania wszystkich czytników.
• Kontrola poprawnego rejestrowania zdarzeń.
• Przegląd zdarzeń, w tym odmów dostępu.
• Sprawdzenie poprawności zasilania (podstawowego i awaryjnego).
• Testowanie otwierania i zamykania elementów mechanicznych, takich jak rygle, elektrozaczepy, zwory, bramy, szlabany i inne.
• Sprawdzenie zabezpieczeń antysabotażowych elementów systemu i prawidłowości sygnalizacji.
• Testowanie działania przycisków wyjścia.
• Kontrola współpracy z urządzeniami peryferyjnymi i innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak system przeciwpożarowy, alarmowy, monitoringu wizyjnego (CCTV).
• Modyfikacja konfiguracji systemu, takiej jak uprawnienia, godziny pracy, dane użytkowników.
• Kontrola oprogramowania, zdalnego odczytu danych i funkcji sieciowych.

Systemy kontroli dostępu są powszechnie stosowane w obiektach o dużym ruchu ludzi oraz w miejscach, gdzie przechowywane są cenne informacje lub mienie. Wybór odpowiedniego systemu i jego prawidłowe wykonanie pomogą uniknąć kosztów eksploatacyjnych i zapewnią użytkownikom wygodę. Jeśli planujesz instalację systemu kontroli dostępu w swoim budynku lub potrzebujesz naprawy lub modernizacji istniejącego systemu, skontaktuj się z nami. Firma PW FLORETCH oferuje usługi związane z projektowaniem, instalacją i serwisem systemów bezpieczeństwa budynków.

System Kontroli Dostępu (KD) - Roger, Satel

.

System Kontroli Dostepu roger

.

Kontroler dostępu firmy Roger- czytnik kart i urządenie na kod pin 

RACS 5 to elastyczny system kontroli dostępu wzbogacony o programowe możliwości rejestracji czasu pracy oraz automatyki budynkowej.
System składa się z kontrolerów dostępu, czytników, zasilaczy i ekspanderów połączonych w jedną skalowalną instalację.
Opcje integracji z innymi systemami bezpieczeństwa i swobodna rozbudowa umożliwiają zastosowanie produktu także do dużych obiektów. RACS 5 umożliwia przyłączenie produktów z powszechnie stosowanej w Polsce serii RACS 4.
Standardowa bezpłatna wersja oprogramowania VISO ST posiada rozbudowane funkcje kontroli, obsługi i sterowania oraz nieograniczoną liczbę obsługiwanych przejść i identyfikatorów. Program obsługuje linie wejściowe, klawisze funkcyjne, komendy sterujące, windy. Działanie w oparciu o bazę danych Microsoft SQL. Możliwa praca na wielu stanowiskach.
Płatna wersja VISO EX oferuje dodatkowo opcję uruchomienia Serwera Integracji dającego dostęp do bazy danych systemu innym aplikacjom oraz podział systemu na partycje zarządzane przez oddzielnych operatorów. Zakup licencji do programu RCP Master 3 nadaje systemowi funkcjonalność rejestracji i kontroli czasu pracy.

.

System Kontroli Dostepu Satel

.

Czytniki kontroli dostępu z klawiszami firmy Satel. 

Acco to platforma łącząca urządzenia kontroli dostępu firmy Satel. Rozwiązanie pozwala tworzyć zarówno małe jak i rozbudowane sieci kontroli dostępu (nawet 255 przejść). Oprócz standardowych zastosowań takich jak kontrola dostępu, monitorowanie stanu czy współpraca z innymi systemami bezpieczeństwa, mamy do dyspozycji szereg dodatkowych funkcjonalności. Zwiększone bezpieczeństwo dzięki sygnalizacji stanów alarmowych (siłowe otwarcie, próba skanowania, niedomknięcie drzwi, utrata terminala).
Funkcja anti-passback zapobiega wielokrotnemu wejściu przy użyciu tej samej karty(kodu). Platforma ACCO daje możliwości rejestracji czasu pracy. Możliwość podłączenia terminali innych producentów (w tym biometrycznych).
Oprogramowanie ACCO-SOFT-LT pozwala w łatwy sposób nadawać i zmieniać uprawnienia i przydzielać dostęp. Opcja ustawienia harmonogramów dostępu (schematy dzienne, tygodniowe, świąteczne). Możliwe nadzorowanie obecności poszczególnych osób, tworzenie raportów obecności, raporty o indywidualnym użytkowniku, wskazywanie miejsca przebywania pracownika. Eksport danych o zdarzeniach do Excela, raporty w PDF. Weryfikacja tożsamości za pomocą zdjęcia zapisanego w bazie.

System Kontroli Dostępu

Sprawdź również: SSWiN, CCTV, SSP, DSO, KD, PPOŻ